12 İkinci Pozisyondan Baraj Konuşması İçin En Az İki Tepe Onör Bulundurmalısınız

Aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi, ikinci pozisyonda yapıcı bir baraj konuşması yapmak kritik bir konudur. İkinci pozisyonda baraj açışı yapabilmeniz için üç tepe onörün (As, Rua, Dam) en az ikisi elinizde olmalıdır. Bir çok oyuncu, konunun öneminin farkında değildir! Aşağıdaki tabloyu inceleyin ve pozisyonunuza göre sizden sonra henüz konuşmamış oyuncu sayısına bakın!

  Rakipler  Ortak 
 Dağıtan pozisyon  1
 2.ci pozisyon  1  1
 3.cü pozisyon  1  0

Baraj açışı elinizin, zayıflığını ve uzunluğunu iyi tarif eden bir konuşmadır, ama asıl amaç rakiplerin konuşmasını engellemektir, ortağın konuşmasını değil! İlk pozisyon olan dağıtan pozisyonunda iseniz ortağınıza göre, rakiplerinizi engelleme şansınız iki katıdır. Üçüncü pozisyonda iseniz zaten ortağınızın sırası geçtiğinden, amacınız kalan bir rakibinizi engellemektir. Bu nedenle daha agresif baraj konuşmaları yaparak, kontratı rakiplerden çalıp part skor yapmaya çalışabilirsiniz. Bu yüzden onörlerin gücü konusunda daha gevşek davranabilirsiniz. (Dam Vale dahil herhangi iki onör gibi).

Ancak ikinci pozisyonda iseniz, rakibi ve ortağınızı engelliyor olma şansınız eşittir. Bu yüzden baraj konuşmanızı daha sıkı eller ile yapmalısınız. Bu hem daha yapıcı konuşmalara hem de daha mutlu ortağınız olmasına neden olacaktır. İkinci pozisyonda daha yüksek puana değil, daha güçlü renge ihtiyaç vardır. Böylece ortağınız kendi eli ile birlikte sizin elinizi daha iyi değerlendirebilecektir. Bunu sağlamak için As, Rua, Damdan en az ikisini vaat ediyor olmalısınız. Ortağınız çok daha kolay cevap verecektir.

Doğu da oturuyorsunuz. Kimse Zonda Değil

 4                                                          AV73
 72                                                       A84
 954                                                     V876
 ADV9874                                         R2

Batı Kuzey Doğu Güney
       Pas
 3♣  Pas  

13 OP niz var ve ortağınız 3 Trefl barajı yaptığında, genel eğilim pas deme yönündedir. Ama eğer, ortağınızın ikinci pozisyonda burada belirtildiği gibi iki tepe onör ile açtığını biliyorsanız, ♣R sizde olduğundan, Sanzatu kontratında 9 el sayabiliyorsunuz. Bu kuralınız olmasa idi, Treflden 7 elin garanti olduğundan emin olamayacaktınız.

Diğer bir örnek;

Doğu da oturuyorsunuz. Kimse Zonda Değil

 AR87654                                            D
 953                                                       A2
 5                                                             AR43
 96                                                        VT5432

Batı Kuzey Doğu Güney
       Pas
 3♠  Pas  4♠  

Bir kez daha ortağınızda iki tepe onör olduğunu bildiğinizden, tek parça Dam çok değerli olmaktadır. Kozlar dışarıda 3-2 dağıldığı sürece, kozları toplamakta zorluk olmayacak ve elinizdeki As ve Rualar da 3 el daha almanızı sağlayacak. Gönül rahatlığı ile 4 Pik dersiniz!

Bernard Magee

+++

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d