35 Antreleriniz Az İse Oyunun Başında Boşlayın

Sanzatu oyununda uzun renkler, ekstra löveler üretebileceğinden çok değerlidir. Ancak bundan yararlanabilmek için, elinizi uygun hale getirmelisiniz!

____________ 963

 V8                                                                    DT2

____________ AR754

Eğer Güneyin eline başka bir renkten geçiş yok ise, As ve Ruayı baştan çekmek Karodan ek löve alma imkanını ortadan kaldırır. Doğru oyun, ilk tur Karoyu rakiplere bırakmaktır. Böylece el yer arasında iki kez de geçiş imkanı yaratılmış olur. Son olarak (3.cü Karo ile) Güneyin eline geçtiğinizde kalan Karoları çekersiniz.

Bu teknik daha kısa elde de işe yarar;

____________♣ 963

♣ V87                                                                ♣ DT2

____________♣ AR54

Yine Güneye başka renkten geçiş imkanı yok ise, ilk tur Trefli rakiplere verip renk sağlanır.

Boşlayarak eller arasında geçişi korumak iyi bir alışkanlıktır. İyi bir planlama gerektirir ki, bunu ilk el yapmalısınız. İlk eli hızlı oynarsanız, daha sonra çok geç olacaktır.

____________Kuzey:
____________ A76
____________ A8765
____________ AT7
____________ 72

 

____________Güney:
____________ 842
____________ 43
____________ 942
____________ AD863

Güneyden 1 NT oynuyorsunuz. ♠R atak edilir.

Aslardan 4 el alıyorsunuz, gerisi ise zorlayıcı olacak! İki uzun renginizden istifade edebilirsiniz gibi duruyor. Ama Körlerde As dışında onör yok. Bu yüzden Treflden ek löveler üretmeye çalışmalısınız. Ama bu seferde ele geçiş tek renk Trefl olduğundan geçiş zorluğu var! Biraz şansa ihtiyacınız var. Kontratı yapabilmeniz için, ♣R nın Doğuda olması ve rengin 3-3 dağılması şart. Yani baştan empas yapsanız bile yeterli değil!

Doğru oyun, 7 kuralına göre (bak 32 nolu tavsiye) Piki bir tur boşlamak. İkinci tur Piki almak. Hem elden hem yerden küçük Trefl oynamak. Eli alan Batı kalan 3 Pikini tahsil eder. Kör ya da Karo oynandığında yerden alır şimdi Trefl empasını yaparsınız. Sonra Trefl Ası çektiğinizde dağılımın uygun olduğunu görürsünüz ve kalan Treflleri alıp 7 löveye ulaşırsınız.

Dağılım şöyle idi;

____________Kuzey:
____________ A76
____________ A8765
____________ AT7
____________ 72

Batı:                                                    Doğu:
 RDVT5                                              83
 V2                                                       RDT9
 T86                                                     RD53
 VT9                                                    R54

____________Güney:
____________ 842
____________ 43
____________ 942
____________ AD863

Bu örnek 1 NT oynarken ki önemli bir prensibi gösteriyor; “Rakiplerin bir rengi sağlamalarından endişelenme, iki rengi birden sağlamalarından kork!” Sonuç olarak 6 kayba kadar tahammülünüz olduğundan, bir renkten 4 el vermek ile hemen batmazsınız.

Geçişleri koruma tekniği çok yaygın olarak kullanılır. Her ne kadar pratikte geçişleri korumak o kadar kolay değilse de! Eğer zayıf elde uzunluk var ise, bu rengi nasıl sağlayabileceğinize odaklanın. Doğal olarak uzun renk kuvvetli elde ise, bir çok geçiş imkanı olacağından durum o kadar problemli olmayacaktır.

Bernard Magee

+++

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: