Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-6

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Robert Hamman (1938- ) A.B.D. Ünlü Aces takımının üyesidir. Ünlü İtalyan Blue Teame karşı Amerikan takımı olarak Bermuda Bowl da üst üste defalarca karşılaştı. İlk başarısını 1964 olimpiyatlarında kazanmış ve sayısız başarılara imza atmış bir profesyonel briç ustası.

1- “Briç oyununda kendinizi geliştirmek için yapacağınız en iyi iş, görünmeyen elleri kafanızda canlandırmanızdır. Problemi çözme aşamasına gelmeden, problemin nerede olduğunu anlayın..” (1974/Mansiyon)

Robert Hamman

[Yer Oyunu Önerisi]

Robert Hamman yazısı şöyle başlar; “Siz golfü ya da tenisi gözleriniz kapalı oynar mısınız? Gözleriniz kapalı oynamak pek akıllıca olmazdı. Ama bir çok briç oyuncusu böyle oynuyor!  Briç masasında problem daha ortaya çıkmadan, problemin nereden çıkabileceğini keşfetmeniz gerekir.

____________Kuzey:
____________ D5
____________ AT932
____________ 84
____________ T632

 

____________Güney:
____________ AR7432
____________ 6
____________ D5
____________ AD84

Güney

Batı Kuzey

Doğu

1♠

2 Pas

Pas

2♠

Pas 3♠

Pas

4♠

H.Pas

Atak: 4

Güney olarak, oynamaya başlamadan durumu değerlendirmelisiniz. Yaptınız değil mi? Bulgulara bakalım:

İlk olarak koz olan Pik rengi. Karolar ve Trefllerden dışarı 3 el vereceğiniz hemen hemen garanti olduğundan, Piklerden el kaptırmamalısınız. Yani Piklerin dışarıda 3-2 dağıldığını varsayabiliriz. Rakiplerin kontur çekmemesi de bu dağılımın olmasını güçlendiriyor.

İkinci olarak Kör rengi. Atak 4 tek parça olabilir mi? İmkansız. Çünkü Doğu RDV875 ile müdahale ederdi. Muhtemelen Batı bitişik onörleri olmayan, bir onör altından Kör açılıyor. Eli Rxx veya Dxx olabilir. 2 Karo ile araya girdiğinden Batının elinde 2 Pik ve 3 Kör olma ihtimali kuvvetli. 4 parça Kör olma ihtimali daha düşük olasılık.

Üçüncü olarak Karo rengi. Burada resmi okumak daha kolay. Batıda uzun Karolar var. Ama As Rua onörlerinin ikisi birden elinde değil. Yoksa Kör yerine Karo başlamayı tercih ederdi.

Son olarak Trefl rengi. Bu renk hakkında dolaylı olarak bir şeyler düşünebiliriz. Batının elinde 2 Pik, 3 Kör, 6/7 Karo olduğuna göre ya 1 ya da 2 parça Trefl olmalı. Peki ♣R kimde acaba? Doğuda birer Kör ve Karo onörü olduğu belirlenmişti. Trefl Ruası da olsa, Kuzey pas geçtikten sonra, muhtemelen konuşmalara iştirak ederdi! Ayrıca Batı Karo ile araya girmesine rağmen, farklı bir renk açılmayı tercih etti. Muhtemelen Treflden korunmasız bir onörü var. Yani Batıda Trefli ya R tek ya da Rx şeklinde.

Demek ki defansa 2 Karo ve 1 Trefl dışında el vermemelisiniz! Bu bilgiler ışında yerden As ile atağı alırsınız. Yerden küçük Trefl oynayıp Ası koyarsınız. Batıdan Rua düşünce tek parça olduğu anlaşılır. Doğuda V97, sizde D84 kaldı.

Yerde Dam ile kalmak üzere iki tur Pik oynarsınız. Yerden tekrar küçük Trefl oynarsınız. Batı kozu kalmadığı için çakamaz. Dışarıdaki son kozu da alıp, 4 Pik kontratını ve iyi düşünülmüş planınızı gerçekleştirirsiniz.

Dağılım şöyle idi;

____________Kuzey:
____________ D5
____________ AT932
____________ 84
____________ T632

Batı:                                                     Doğu:
 V6                                                       T98
 R54                                                    DV87
 AVT9632                                          R7
 R                                                         V975

____________Güney:
____________ AR7432
____________ 6
____________ D5
____________ AD84

 

+++

 

2-“Roma’da isen Romalılar gibi yap..” (1992/2)

Robert Hamman

[Genel Briç Önerisi]

Şu durum ile mutlaka karşılaşırsınız. Elinizde tek parça olan (örneğin Trefl) renginizi oynarsınız. Deklaran elden alır, koz empası dener, tutmaz eli ortağınız alır. Siz de kontratı batırabilmeniz için yeterli olacak, çakacağınız atak rengi gelmesini beklersiniz ki, gelmez!! Nasıl bunu göremez, en acemi oyuncu bile anlardı diye düşünmekten oyuna konsantrasyonuz kaybolur ve kontratı yaptırırsınız!

Aşağıdaki el A.B.D. milli takım seçmeleri finalinde yaşanmıştır:

____________Kuzey:
____________ V743
____________ A84
____________ RD8
____________ RV8

Batı: (Hamman)                             Doğu: (Wolff)
 AD92                                                 T865
 T63                                                    R9
 T7                                                       V42
 AT97                                                 D643

____________Güney:
____________ R
____________ DV752
____________ A9653
____________ 52

 

Kuzey

Doğu Güney

Batı

1

Pas 1

Pas

1NT

Pas 2*

Pas

3

Pas 4

H.Pas

  • Checkback

Hamman’ın anlatımı ile; Karo Onluyu atak etmeyi tercih ettim. Yerden Rua ile aldı. Yeri görünce, Kör As ve Kör oynayıp, Trefl onörlerini doğru tahmin etmeye çalışacağını düşündüm. Ama öyle olmadı. Bunun yerine Pik Ruasını kaçırmaya çalıştı. Eğer Karom tek parça ve üç kozum olsa idi, deklaran yanlış oyunu yüzünden batacaktı. As ile alıp son Karom olan yediliyi oynadım. Güney ortağın Valesini As ile ezdi. Şimdi Körde empas denedi ve ortağımın Ruası eli aldı. Dikkatli ve tecrübeli bir oyuncu olan ortağım Wolff’ün çakmam için Karo döneceğinden emindim. Ama o ne, düşünmeye başladı. Ben içimden “hadi ortak, hadi ortak Karo gelirsen batırıyoruz” diye bağırıyordum.

Ama ortağım Pik oynadı. Güney bunu çakarak aldı. Elinden küçük Trefl oynadı. Ortağın Karo oynamaması hayal kırıklığı içinde idim. Dedim ki, deklaran ortağımın Karo oynamamasından Trefl Asını onda tahmin eder. O yüzden küçük girdim. Ama yerden Ruayı koyup eli aldı. Kozları bitirdi. Karoları topladı ve kontratı yaptı. Bu bord yüzünden maçı da kaybetmiştik.

Aslında tüm enerjimi ve kızgınlığımı ortağın yanlış oyununa verdiğimden, ortağımın yanlış seçimine rağmen oyunu batırabileceğimi daha sonra fark ettim. Deklaran mecburen elden Trefl oynadığında As ile alıp Pik Dam oynamalıydım. Buna elden çakmak zorunda olan deklaranın elinde ve yerde sadece ikişer koz kalacaktı. Halbuki henüz Karoları istediği pozisyona getirememişti. Kozları toplarsa yerdeki Karo Dam bloke olacaktı. Kozları toplamadan Karo oynarsa çakacaktım. Üçüncü Trefle elden çakarsa yine kozdan el alacaktım. Yani 1 Pik, 2 Kör ve 1 Trefl alarak kontratı batıracaktık. Ama ben tüm konsantrasyonumu ortağın yanlış oyununa verdiğimden, alternatif batırma yollarını bulamadım.

Briç oynuyor isen, sadece briçi düşün! 

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d