Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-51

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Joyce Nicholson (1919-2011) Avusturalya. Briç yazarı.

“Önemli bir kartı ayırmak” (1990/7)

Joyce Nicholson

[Genel Öneri]

Size yapacağım tavsiye çok basit bir öneridir. Zaman zaman briç oyuncuları konsantrasyonlarını kaybedip yanlış kağıdı oynayabilirler. Örneğin, elinizdeki bir kağıdı zamanı gelince oynamak için ayırmışsınızdır. Bu kağıdı yanlış zamanda yanlışlıkla oynamamak için elinizdeki sıralı kâğıtlardan ayırın!

Örneğin MUD (OrtancaBüyükKüçük) a göre atak ettiniz. (862) den 6 atak ettiniz. Oyunun ilerleyen lövelerinde deklaran o rengi oynadığında 8 vermeniz gerekirken, alışkanlıkla 2 verebilirsiniz. Bu durumda da ortak elinizde o rengin ikili olduğunu düşünerek ona göre oynayacaktır. Öyle ise, ilk 6 lıyı oynadıktan sonra 8 liyi ayrı tutmalısınız.

K-G Zonda

____________Kuzey:
____________ T64
____________ 863
____________ DV
____________ AR842

Batı:                                                    Doğu:
 R9                                                      52
 T74                                                   DV92
 T765                                                 98432
 VT65                                                D3

____________Güney:
____________ ADV873
____________ AR5
____________ AR
____________ 97

Kontrat: Güneyden 6 Pik

Atak: 4

Şlem kontratı deklere ederken çok umutlu idiniz. Ancak yeri görünce moraliniz biraz bozuldu. Karodaki puanlar hiç bir işe yaramamakta. Pik empası tutmazsa iş zora girecek, bir de Trefller 4-2 dağılmış ise daha da dikkatli olmak gerekecek. Ancak bu dağılıma rağmen kozlar 2-2 dağılmış çıkar ise kontratı başarmak mümkün. Yerden oynanacak Trefllere iki kez elden çakmak gerekli ve yere kozdan iki kez geçmek mümkün olacak.

Atağı As ile alıp yere Trefl ile geçip Pik empası denersiniz. Tutmaz. Batı Tekrar Kör döner. Pik dönse kontrat batacaktı! Rua ile alıp bir kez daha yerin Trefline oynarsınız. Rua ile alırken her iki tarafta uyar. Gittikçe gerginlik artmaktadır. Yerden Trefl oynayıp elden büyük Pik ile çakarsınız. Hemen ♠3 ile yerin ♠T a gidersiniz ve mutlu haberi alırsınız. Kozlar 2-2 dağılmış! Şimdi dördüncü Treflide elden büyük koz ile çakarsınız ama o ne! Elinizde yere geçecek kağıt kalmamıştır! Yerdeki ♠6 küçüktür. Bu kadar iyi planladınız, o kadar heyecan yaşadınız ama elde küçük bir koz saklamayı unuttunuz ve kontrat batacak!

Halbuki oyunun başında, atlamamak için elinizdeki ♠3 Karoların arasına koysa idiniz bu hatayı yapmayacaktınız! Böylece kontratınız kaza ile karşılaşmayacaktı!

 

+++

 

 

 

“Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-51” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: