18 Hızlı Oyun Serisi (1)

Dağıtan: Batı

Zon: KG

Kuzey
7
ARDV
DT85
A864
 

 

Güney
AV65
7654
RV93
5

 

Batı Kuzey Doğu Güney
Pas 1 Pas 1
Kontr 3 Pas 4
H.Pas

Atak: ♠R

Oyunu oynarken sadece o eli değil, daha sonra ki elleri de önceden düşünmeniz gerekir. Bu seride, elleri ve oyunun nasıl oynandığını söyleyeceğim. Sonunda size, “hatanın nerede yapıldığını ve nasıl farklı oynanabilirdi?” diye soracağım.

Güneyin kozu çok kötü olmakla birlikte, Karo renginde de ikinci fiti, bir Ası ve singletonu bulunmaktadır. Güney yerdeki kozları gördüğünde rahatlar.

Oyun şöyle oynanır;

Atağı elden As ile alan deklaran, elden 3 kez Trefle çakarsa sadece Karo Asa el vereceğini hesaplar. Bu maksatla önce yerdeki ♣A gider ve ikinci Trefli elden çakmak üzere döner. Yere geçiş için Karo Ası çıkarmak gerektiğini düşünür ve elden 3 oynar. Batı 4, yerden D ve Doğudan A.

Doğu ♠9 oynar. Deklaran buna yerden çakmak zorunda kalır ve artık bu noktadan sonra kontratı çıkaramaz.

 

+++

 

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
7
ARDV
DT85
A864
Batı
RDT3
3
7642
RD72
Doğu
9842
T982
A
VT93
Güney
AV65
7654
RV93
5

 

Kozlar 4-1 dağıldığından, deklaranın kozları toplama şansı yoktur. Doğuda tek As olmasından ötürü de Karodan hiç el alma şansı yoktur. Doğu her el tuttuğunda koz onörlerini çıkarmak için, Pik dönecektir. Böylece elindeki T982 alıcı hale gelecektir.

Güneyin hatası ilk eldedir. Atağı almak yerine, ♠R nın almasına müsaade etmeli idi. Böylece artık defans yeri Piki kozlamaya mecbur bırakamayacaktır. Artık deklaran hem Trefllere elden çakıp hem de Karoları sağlayabilecektir.

Defans en iyi hamleleri olan koz oynarsa bile, deklaran 1 Pik, 4 Kör, 3 Karo, 1 Trefl ve 1 Trefl çakası alabilecektir. Defans yanılıp Pike devam ederse bir el daha ekstra da alabilir.

Şimdi şunu düşünün, deklaran baştan 12 el alma şansından vazgeçmeli miydi? Bunu kendinize sorun siz nasıl değerlendirirdiniz durumu. Batının kontru, Kör dağılımının kötü olduğuna işaret etmekte. Bu elde önemli olan Güneyin ilk elden gerekli tedbiri almasıdır.

Mike Lawrence

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d