Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-39

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Eric Crowhurst (1937-2012) İngiltere. Briç yazarı ve teorisyeni. Acol sistemine zayıf 1NT sistemini adapte etmiştir.

 

“İkinci elin defos problemleri” (1992/1)

Eric Crowhurst

[Yer Oyunu Önerisi]

Sanzatu kontratı oynuyorsunuz ve 4-4 Trefl fitiniz var. Tüm büyük kağıtlar (ARDVT9) iki ele dağılmış olsun. Eğer, bu kadar büyük kağıt var iken, Trefl rengini hangi sıra ile oynayacağım önemli değil diyorsanız, mutlaka yazının devamını okuyun!

Dışarıdaki Trefllerin en muhtemel dağılımı 3-2 dir. Diyelim ki (A) defans oyuncusunda 3 Trefl, (B) defans oyuncusunda 2 Trefl olacaktır. Yani (A) 1 kez, (B) 2 kez defos yapacaktır. Önemli olan nokta, dördüncü Trefl oynandığında, oynayan el (B) nin sağındaki (bir önce ki) el ise, (B) daha ortağının ilk defosunu göremeden ikinci defosunu yapmak zorunda kalacaktır. Bu durumda deklarana önemli bir avantaj yaratacaktır.

Kimse Zonda değil

____________Kuzey:
____________ R64
____________ 752
____________ A84
____________ RD62

Batı:                                                     Doğu:
 763                                                     DV92
 RDV9                                                 A63
 DT3                                                    V752
 753                                                    84

____________Güney:
____________ AT8
____________ T84
____________ R96
____________ AVT9

Kontrat: Güneyden 3NT

Atak: R

Defans ilk dört eli Kör oynayarak alır. Yerden ♠4, Doğudan ♠9 ve elden 6 defos edilir. Batı Pik döndüğünde Doğunun Valesi As ile elden alınır. Trefl renginin Doğuyu sıkıştıracağı anlaşılmakta. Önce ♣V oynar. Batı 3 Doğu 8 verir. Demek ki Batıda 3 Trefl Doğuda 2 Trefl varmış. Öyle ise son Trefli yerden oynayacak şekilde Trefle devam edilir. Önce Doğu 2 yi atar. Ancak son Trefl oynandığında kritik karar ile baş başa kalır ve henüz ortağının defosunu görememiştir. Eğer ortağı ♠T876 ve Dx ile başladı ise, Pik defos etmesi doğru olacaktır. Ama eğer ortağı, yukarıdaki gibi bir ele sahip ise Karo yemelidir. Elinde ipucu olmadığından, Doğu için çok zor bir karar!

Benzeri bir çok pozisyonda, kurban olacak eli önceden tespit etmek gerekir. Yani ortağının defosunu göremeden karar vermek zorunda bırakılması!

Herkes Zonda

____________Kuzey:
____________ V6
____________ V85
____________ RDV94
____________ 843

Batı:                                                     Doğu:
 R9754                                               DT2
 RT                                                      D7643
 865                                                    A72
 765                                                    T9

____________Güney:
____________ A83
____________ A92
____________ T3
____________ ARDV2

Kontrat: Güneyden 3NT

Defans Pik atak eder ve deklaran Piki iki tur boşladıktan sonra üçüncü tur alır. Deklaran elleri saydığında Karodan iki el almak zorunda olduğunu anladı. A Batıda ise sorun yoktu. Ancak As Doğuda ise onu iki tur boşlamaya ikna etmek gerekecekti! Elden T oynadı. Batı 5 verince yerden Vale koydu. Doğu 3 lüyü göremediğinden Batıda Karonun tek sayıda mı yoksa çift sayıda mı olduğunu kestiremedi ve ilk turu boşladı. Yerden 9 oynandığında zor karar ile karşı karşıya kalmıştı. Ası koymak ya da koymamak. Ortağında 3 parça Karo var ise Ası koymak doğru, 2 parça var ise Ası koymamak doğru olacaktı. Halbuki ikinci Karoyu elden oynamış olsa idi, Batının oynayacağı kağıdı görüp ona göre Doğu doğru kararı verebilecekti.

Son örneğimizde deklaran kurbanını, elinde iki parça Karo tutan oyuncuyu seçerek yapmaktadır;

Kimse Zonda değil

____________Kuzey:
____________ A52
____________ R4
____________ RT94
____________ RT63

Batı:                                                     Doğu:
 RT6                                                    D987
 DVT93                                              8762
 72                                                        A63
 V72                                                    D9

____________Güney:
____________ V43
____________ A5
____________ DV85
____________ A854

Kontrat: Güneyden 3NT

Atak: D

Atağı elden As ile alan deklaran, hemen Karo Damı oynar. Batı 7, yerden küçük ve Doğu As ile alır. Defans Kör Ruasını da çıkarır. Deklaran alacağı elleri saydığında bir eksiği olduğunu görür. Öyle ise daha önce gösterilen tekniği uygulamak gerekir. Önce Karosu kısa olan tarafı tespit etmek için yerden Karo Rua oynanır. Batı 2 verince elinde iki parça olduğu anlaşılır. V ile ele geçer. Batı ♠6 oynar. Elden son Karo oynandığında Batı zor bir karar ile karşı karşıyadır. Dağılımın yukarıda ki gibi olduğunu bilse doğru defos ♠T dur. Ama eğer deklaranın elinde ♠Dxxx ve ♣Axx doğru karar, ♣2 defos etmek olacaktı. Masada Batı Trefl defos eder ve batacak kontrat +1 çıkar!

Üçüncü Karonun elden alındığına dikkat edin. Eğer deklaran son Karoyu yerden oynasa idi, Doğu ortağına sinyal verebilecekti. Ya ♠9 ile Pikte onör vaat edecekti ya da 8 ile renk tercihi (Pik) gösterecekti.

İkinci elin kimin olması istediğinizi önceden planlayın!

 

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: