Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-9

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Ed Manfield (1943-1999) A.B.D. Briç yazarı.

“5 üstüne 5 seviyesinde konuşma yapar mısınız? Yapmadan önce iki kere düşünün. 5 seviyesi rakiplerin oynaması içindir..” (1987/3)

Ed Manfield

[Deklarasyon Önerisi]

Kompetisyonlu deklarasyonlarda bir çok oyuncunun tercihi, “bir kez daha konuşmak” yönündedir. Bu strateji, düşük seviyeli kontratlara defans yapmak zor olduğundan iyi netice verir. Ancak, yüksek seviyedeki kontratlarda daha dikkatli olmak gerekir. Özellikle, rakibin 5 seviyesindeki konuşması üzerine konuşmak çok nadiren olumlu sonuçlanır.

5 seviyesinin üzerine 5 seviyesinde konuşmak şu nedenlerden ötürü doğru değildir;

a) Elinizin dağılımsal özelliği yüksek olabilir, ancak çoğunlukla rakiplerin elleri daha dengelidir ve sandığınızdan daha çok defansif löve alabileceksinizdir.

b) Ortağınızın elinde, Dam, Vale, Onlu gibi düşük onörler olabilir. Bu tür kartlar rakibin 5 seviyesindeki kontratlarını batırabilir. Doğal olarak tam tersi durumda sizin kontratınızı batıracaktır.

c) Düşük seviyedeki kontratlara, defans oyuncularının daha fazla hata yapma potansiyeli varken, yüksek seviyedeki kontratlara hata yapma potansiyeli daha azdır.

d) İki tarafın elindeki toplam koz sayısı nadiren 20 yi geçer. Örneğin onlar 6/5 bir renge sahipken, sizin renginiz 5/4 olabilir. Toplam Löve Kuralına göre, eğer onların 5 seviyesinde kontratı çıkıyor ise (11 el), siz ancak 9 el alabileceksiniz demektir. Rakip kontur çektiğini düşünelim. Eğer durum zona zon ise, 600 puan almamaları için, 500 puan vermeyi (fark lehinize 100 puan), eğer zon durumu aleyhinize ise, 400 puan vermemek için 500 puan vermeyi (fark negatif 100 puan) göze alıyoruz demektir.

e) Toplam koz sayısı 19 veya altında ise, sonuç felaket olacaktır.

Aşağıdaki örnekte, Güney hem elinin enteresan dağılımı hem de rekabette üzerine çıkmak için mantıksız yükselir;

Her iki tarafta zonda.

____________Kuzey:
____________ D83
____________ A74
____________ 987
____________ VT32

Batı:                                                     Doğu:
 V97                                                    R64
 9                                                          83
 ARVT63                                            D42
 RD6                                                   A9854

____________Güney:
____________ AT52
____________ RDVT652
____________ 5
____________ 7

 

Güney

Batı Kuzey

Doğu

1

2 2

3

4

5 Pas

Pas

5

DBL H.Pas

Sonuç: -500

Rakipler Pike girmediği sürece, 2 Pik, 1 Karo ve 1 Trefl veriyor.

Güney ortağının zayıf bir eli olduğunu bildiğinden, rakipler kontratı yapar endişesi ile 5 Köre çıkmıştı. Elinde 2 Pik (Kötü bir dağılım halinde 3), 1 Kör, 1 Karo ve 1 Trefl kaybı var idi. Ortağın elinin katkısı sadece, Kör As oldu. Piklere 3-3 dağıldığı için ek Pik eli vermedi. Yoksa Pik Damının da deklarana faydası olmadı. Öte yandan rakipler oynasa, Güney Kuzey doğru defansı yapması halinde kontratı batıracaklardı. Sonuç +100 yerine – 500.

Yukarıdaki sonuç, istisnadan çok kuralın sonucudur. 5 üzerine 5 deklare eden ortaklar hemen her zaman kontr yemeye ve 300/500 puan vermeye hazır olmalıdırlar.

“Beş seviyesi rakibin oynaması içindir..!”

+++

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: