04 Emniyetli Oyun

Dağıtan: Doğu

Zon: KG

Kuzey
A
R82
A9
AT87654
 

 

Güney
R5
ADVT954
7
R32

 

Batı Kuzey Doğu Güney
4 4
Pas 4NT Pas 5
Pas 5NT Pas 6
Pas 7 H.Pas

Atak: 5

 

Beni en çok şaşırtan durumlardan biri, ne kadar çok oyuncu, kötü şans karşısında oyunu bıraktığıdır! Kötü şans kaderiniz olabilir, ama birazcık düşünce belki size yardımcı olacaktır. Şöyle bir cümleyi ne sıklıkla kullanırsınız, “Trefl kaybımı kaçamayınca bir battım”.

İyi bir oyuncunun, bir özelliği duruma direnmek çözüm bulmaya çalışmaktır. Kötü haberin gelmesini beklemez, bunu önceden düşünür ve buna uygun hareket eder.

Deklarasyonda Güney daha yavaş gitmeyi tercih ederdi. Ancak Doğunun baraj açışı, ilk konuşmasında 4 deklaresi vermek zorunda bırakmıştır. Kuzey 4NT ile Asları, 5NT ile Ruaları sorar ve bir Rua eksiği ile Grand Şlem deklare eder. Doğunun deklaresinden, Güneyde Pik ve Trefl Ruaları olduğunu düşünür.

Batı ortağının rengini atak eder. Güney, Trefllerin 2-1 dağılması halinde 17 alıcı eli (!) olduğunu görür. Aceleci bir oyuncu hemen kozları toplayıp Trefle girmeyi planlar. Düşünceli bir oyuncu ise, en kötü dağılımın ne olabileceğini düşünür ve bunu kötü dağılıma karşı plan yapar.

Oyunda bir tehlike var mı?

Masada deklaran atağı yerden As ile alınca, koz oynar ve Doğunun boş verdiğini görür. Ne düşünüyorsunuz? Endişe edecek bir durum var mı? Var ise ne yapılabilir?

Eğer Trefller 3-0 ise bir el bu renkten vereceksiniz demektir. Eğer 3 parça Trefl Batıda ise yapacak bir şey yok! Ama Doğuda ise bir şansınız var. Preemptive açan elde uzun yan renk normal olarak bulunmaz. Ama Körlerin Doğuda şigan olduğunu gördünüz. Bu durumda Doğuda 3 Trefl olabilir.

Nasıl oynamalısınız?

 

+++

 

Usta oyuncu şöyle oynardı. İlk eli aldıktan sonra iki tur koz çeker. Burada kritik oyun, şimdi ♠A ı oynamaktır. 5 el Kör ve Pik Rua yı çeker. Elinde sadece 3 Trefl kalır. (♣ R32). Kuzeyde ise (9 ♣ AT) vardır. Doğu son 3 kağıda inerken sıkışır. (R ♣DV9) Treflleri tutmak isterse R yı defos etmek zorunda kalır. R yı saklarsa, Treflleri iki parça kalır. Basit squeeze sorunu çözer.

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
A
R82
A9
AT87654
Batı
DT987432
763
53
Doğu
V6

RDVT8642
DV9
Güney
R5
ADVT954
7
R32

 

Kolay yolu seçerseniz, düşünmeden kozları çekerseniz batacaksınız. İki tur kozdan sonra, uygun pozisyona gelebilmek için önce ♠A kullanmak gerekir!

Eğer bu tarz bir oyunu düşündü iseniz, kendinizi iyi Briç oyuncusu kabul edebilirsiniz.

 

Mike Lawrence

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: