Kokoloji I

01 Kapı Ne Zaman Kapı Değildir?

Bugünlerde amaçsızca bir yürüyüş yapma fırsatını her zaman bulamayız. Bazen amaçsızca, zihnimizi boşaltmak için gezeriz. Şimdi şehirde gezindiğinizi düşünün. Güzel bir gün. Kendinizi düşlere kaptırmışsınız. Daha önce hiç girmediğiniz bir sokağa sapıyorsunuz. Yürürken çok güzel bir eve rastlıyorsunuz. Bir an durup hayranlıkla bu muhteşem eve bakıyor ve kapısının aralık olduğunu fark ediyorsunuz. Sizce kapı neden aralık kalmış?

 

1 Eve hırsız girmiş.

 

2 Ev sahibi kapıyı kapatmayı unutmuş.

 

3 Ev sahibi içeride. Holü süpürüyor.

 

+++

 

02 Geleceğin Habercileri

Bir cumartesi günü evde tembellik ederken zil sesiyle yerinizden sıçradınız. Kapıyı açtığınızda çok şaşırıyorsunuz. Eşikte iki hayvan duruyor. Size iki mektup getirmişler, içlerinde de geleceğe ait öngörüler var. Zarfları açınca iki mektubun içeriğinin çok farklı olduğunu görüyorsunuz. Bir mektupta sizi mutlu bir geleceğin beklediği yazıyor. Diğeri ise felaketleri ve mutsuzluğu haber veriyor.

Aşağıdaki hayvanlardan hangisi size iyi haber getirdi, hangisi kötü kehaneti iletti? (İki ayrı hayvan seçin.)

1 Kaplan.

2 Köpek.

3 Kuzu.

4 Papağan.

5 Kaplumbağa.

 

Cevaplar için

+++

 

03 Mavi Desen

Sanat ve el işi dersleri, bazen ruhumuzu zor bir sınava tabi tuttuğumuz alanlara dönüşür. Gençler kendilerini kanıtlamak kin, çamur, lüle taşı, kil ve alçıya şekil vermeye çalışırlar. Bazı insanlar ise bunun için yaratılmış gibidir. Eğer bir nesne -ister seramik mask ister yalnızca bir havlu asacağı olsun- süslenmeyi bekliyorsa onu görmezden gelemez, hemen süsler, dekore eder.

Sizin önünüzde de, kendi yaptığınız, beyaz renkte bir fincan buruyor. Onu maviye boyamak istiyor ama uygulayacağınız desene bir türlü karar veremiyorsunuz.

Fincanın üzerine, mavi boyayla aşağıdaki desenlerden hangisini çizersiniz?

1 Düz çizgiler.

2 Küçük benekler.

3 Damalı çizgiler.

4 Dalgalı çizgiler.

 

+++

İlk bölümün sonu..

+++

İkinci bölüm

+++

Kokoloji ana sayfa

 

 

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: