HH05 Cevaplar

Soru 1

Doğru cevap: As ile alıp ♠4 oynamak

Deklarasyona göre, deklaranın elinde 5 parça Kör ve 4 parça Karo var. Ataktan (4.cü den çıkış) deklaranda 3 parça Trefl olduğu anlaşılıyor. Bu durumda deklaranın elinde 1 parça Pik var demektir. Öyle ise elin dağılımı 1-5-4-3 demek. En doğru defans, ilk eli Asla alıp ♠4 oynamaktır. Ortakta Ax çıkarsa, Pikten 4 el alıp kontratı batıracaksınız. Eğer ♠A Güneyde ise, buna rağmen eğer Batıda Kör Rua var ise, yine kontratı batırabileceksiniz. İkinci el Pik yerine Trefl oynarsanız Treflden en fazla 4 el alabileceksiniz. Halbuki, kontratı batırabilmeniz için size 5 el lazım.

 

+++

Soru 2

Deklaran elinden küçük Trefl oynar. Ne oynayacaksınız? Büyük mü küçük mü koyacaksınız?

Doğru cevap: ♣A

Eğer deklaranın el dağılımını sayıyorsanız tabii ki As koyacaksınız. Zira deklaranın eli 5-5-2-1 formunda. Deklarasyondan majörlerin 5/5 olduğu anlaşıldı. 2 parça Karosu olduğu da görüldüğüne göre, elinde tek parça Trefli olmalı. Artık kontratı batırabilmek için tek umudunuz, ortakta majörlerden bir alıcı bulmak olmalı.

 

+++

 

Soru 3

Doğru cevap: Kör

Deklaranın eli artık nettir. Eli 5-5-3-0 formundadır. Artık ♣A oynamayı sakın düşünmeyin.

Ortağın eli ise 5-1-4-3 şeklinde. Demek ki, Pikten el alma şansı var. Bu yüzden deklaranın olası kayıp Piklerini yerden çakma şansını azaltmak lazım. Bu yüzden, hemen koza girin. Böylece yerden çakabileceği koz sayısı azalacaktır. Kontratı batıracak tek hamle budur.

 

+++

 

Soru 4

Doğru cevap: 8

Batı 9 atak eder. Ortağın kısa bir renkten çıktığı kesin. Ama eli singleton mu yoksa doubleton mu?

Elinizde Kör Astan başka alıcı olmadığından, yukarıdaki sorunun cevabı çok kritiktir. Eğer Batıda Kör tek parça ise, hemen alıp ortağın çakabilmesi için 2.ci Körü dönmelisiniz. Ancak Batıda Kör iki parça ise, ilk el boşlayıp ikinci tur Köre aynı hareketi yapmalısınız. Tabi koz Ası ortağınızda ise, bu hamle işe yarayacaktır.

Neye karar verirdiniz? Aslında cevap deklarasyonda yatmakta. Eğer Batıda Kör tek parça ise, deklaranın elinde 4 parça Kör olmalı idi. Halbuki bu durumda, staymana cevabı dörtlü Körü ret eden 2♠ olmamalı idi. Bu yüzden cesaret verici sinyal olan 8 i ilk tur oynayın. Ortak ♠A ile eli kazanınca, eli Körden size verir. Kör dönüşünüze çakar ve Trefl Ası da tahsil ederek kontratı batırır.

 

+++

 

Soru 5

Doğru cevap: 9

Batıda Kör tek parça mı yoksa Dx3 gibi 3 parça mı. Önce pas demiş bir elle Unusual yapabilmesi için minörleri 5/5 olmalı. Eğer elinde 3 parça Kör var ise, bu durumda Piki yok demektir. Öyle ise deklaranın 7 parça Piki olmalı ki bu zor! Daha mümkün dağılım Batının elinin 2-1-5-5 olmasıdır. Demek ki bir ya da iki kez Körü çakma arzusunda. Köre devam edersiniz, ama sinyal verebilmek için (kalan renklerin büyüğü – Karoyu gelmesi için) 9 oynarsınız. Batı çakar ve Karo Asın altından oynayarak, sizin Ruaya el kazandırır. Bir kez daha Kör gelip kontratı batırırsınız. Tebrikler.

 

+++

 

Referans

Dağılımı Sayma (1)

Dağılımı Sayma (2)

Dağılımı Sayma (3)

Dağılımı Sayma (4)

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: