HH09 Cevaplar

Soru 1

 

Doğru Cevap: A

İki nedenle Asınızı hemen oynamalısınız; Birincisi, Pik rengi sağlanana kadar ortakta olabilecek Karo Ruayı korumak, ikincisi ise, eğer deklaranda Pik As ve Vale var ise, ortak Pik oynayamaz! Sizin Pik oynamanızı bekler.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

 

+++

 

Soru 2

Doğru Cevap: ♠R

Normal oyun, ortakta olabilecek ♠Dx ihtimaline göre küçük oynamak olurdu. Ama deklarasyondan anlıyoruz ki, deklaranda 3 parça Pik yok! Öyle ise hemen Rua ile alıp, yerdeki Kör onörünü çıkartmalısınız.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Siz Pik Ruayı koyup, Kör oynadığınızda, yerin Pikleri bloke kalır! Bir batar ile kurtulabilmek için deklaranın en iyi oyunu, yerin 9 lusuna doğru küçük Trefl oynayarak Damı çıkartmak olacaktır.

 

+++

 

Soru 3

 

Doğru Cevap: R

Şimdi löveleri ve dağılımı saymanın zamanı! Şu ana kadar deklaran 7 el aldı ve elinde 3 koz daha var. Eli 4036 şeklinde imiş. Karodan 3 el alınamaz ise, kontrat batırılamaz. Bu yüzden Karo Ası mutlaka ortakta çıkmalı! Ama yetmez ayrıca deklaranın elindeki Karo onörünü de makasa almalı! Bu yüzden Rua ile eli alıp Karo oynamalısınız.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Eğer Rua yerine küçük oynarsanız, Batı Vale ile eli alacak ama hem Ası hem de Ruayı tahsil edemeyecektiniz! Rua ile eli size aktarsa bile, el çaka yer çaka ile bir eli deklarana hediye edecektiniz.

 

+++

 

Soru 4

 

Doğru Cevap: Ortak 3 oynadı ise R, 7 oynadı ise 2

Bu soruya doğru cevabı verebilmek için ortağın hangi kağıdı oynadığını bilmek gerekir!

Eğer ortak 3 oynadı ise, ellerin dağılımı şöyle olmalıdır;

 

İkinci turu Rua ile alıp, 2 oynarsınız ve ortağın 9 ile alıp Köre devam etmesini beklersiniz. Belki de deklarandan Dam ve Onlunun düşmesinden zaten tahmin etmiştim diyeceksiniz!

Ancak eğer ortak 7 döndü ise, yine aynı şekilde düşünecek misiniz? Yani deklarandan nasıl olsa Dam ve Onlu geldi, kör iki parçadır diye ezbere Rua oynarsanız, bu sizin Körden alabileceğiniz son el olur. Zira dağılım şöyle idi;

Deklaran Dam atarak sizi yanılttı! Artık kontratı batırma şansınız kalmadı. Halbuki ikinci tur Rua ile almasanız, ortak Trefl As ile kazanınca Kör gelecek ve kontratı batıracaktınız.

 

+++

 

Soru 5

Doğru Cevap: Kör

Trefl sekansı cazip gibi duruyor ama, artık çok geç! Siz Treflleri sağlayana kadar iş işten geçecek. Güney zon deklare ettiğine göre elinde açar puan olmalı. Ortağa kalan puan 3/4 ü geçmez ki, Kör Damı da onda imiş. Ortakta Kör Valeden başka onör bulmak imkansız gibi! Önce Pik Damı çekerek, karşı taraftan 2 koz alırsınız. Şimdi, elinizde iki parça Kör olduğunda göre T oynayacaksınız. Artık 1 Pik, 1 Kör ve 2 Karo alarak kontratı batıracaksınız.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Eğer Trefl oynasa idiniz, yapıda küçük bir delik açacaktınız. Ortağınız da Kör atak ederek küçük bir delik açmıştı. Ama bu küçük delikler yapıyı yıkmaya yetmeyecekti. Halbuki ilk açılan deliği büyütünce yapı dayanamayıp yıkıldı.

 

+++

 

Referans

02 İkinci Elin Oyunu 2

03 Renge Devam Etme

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: