HH10 Cevaplar

Soru 1

Doğru Cevap: Pik

Elinizdeki ve yerdeki puanları hesapladığınızda Batıda ancak 7-9 puan çıkabileceğini anlarsınız. Karo As ve Ruası çıktığına göre elinde en fazla bir Dam ya da Vale vardır. Yani hemen kontratı batıracak eli alamayacaksınız. Yapmanız gereken tek şey, deklarana hak etmediği bir eli kaptırmamak olmalıdır.

En riskli renk Kör görünmekte. Eğer Kör oynarsanız, yere doğru salıpDamına el aldırabilir. Trefl renginde de aynı risk söz konusu. Bu durumda tek emniyetli renk, koz olan Pik olmalıdır. Ortağınızda Dx olsa bile, deklaran bunu kolaylıkla alabilecektir.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Deklaran Pik dönüşünü aldığında, sadece 6 Pik, 1 Kör ve 2 Trefl alabilmektedir.

 

+++

 

Soru 2

 

Doğru Cevap: V

Piklere devam etmek mümkün ama akıllıca mı? Pik As ile devam edip küçük Pik oynamak en kötü oyun olur. Zira deklarasyondan Güneyin elinde (min) 5 parça Kör ve 4 parça Trefl olduğu belli. Muhtemelen de elinde 2 parça Pik var. Deklaranda 3, Batıda 2 parça Pik olduğunu varsaysak bile, ortağın üçüncü Pike çakması halinde çok kuvvetli ihtimal ile kozdan başka el alma imkanı kalmayacak!

Genel kabul görmüş kural, dummy (yer) sağınızda ise, onun zayıf rengini oynamaktır. Karo rengi yerin zayıf rengidir. V yi oynamak bir kaç açıdan size avantaj sağlayacaktır. Biri ortakta As Dam varsa deklaranı makasa alırsınız. Böylece kontratı hemen batırırsınız. Diğeri Batıda Rua var ise, alıcı hale gelebilir.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Siz Karo oynayınca, artık deklaran 2 Pik, 1 Kör ve 1 Karo eli vermekten kurtulamaz.

 

+++

 

Soru 3

Doğru Cevap: ♠9

En uzun renginiz olan, muhtemelen ortaklığın en kuvvetli rengi olan, Kör atağı yapmaya karar verirsiniz. Burada en doğru atak Ruayı çıkmaktır. Bir çok ortaklık, Sanzatu kontratına karşı Rua atağını “elindeki onörü koy” emri olarak kabul etmektedir. Ancak Doğu 2 oynayarak cesaret kırıcı bir sinyal vermiştir. Deklaran yerden 4, elden 5 oynar. As ve Valenin Güneyde olduğu anlaşılır. Renge devam ederseniz, deklaran Bath Darbesi yapacaktır. Bu yüzden yeni renge girmek gerekiyor. Ama hangisine?

Karo Asınız devrilmeden önce, ortağınızın el alıp Kör oynaması gerekiyor. Siyah renklerden hangisini tercih etmelisiniz? Güney deklarasyon sırasında Pik rengini konuşmuştu. Muhtemelen de onörlerin vardır! O zaman Trefl Asını Doğuda bulmak gerekecek!

Ama bir dakika bir kere daha düşünelim! Mantık aksine işaret ediyor. Güneyin 3NT ye sıçrayabilmesi için hem elinde puan olması, hem de konuşulmayan renkleri kesmesi gerekiyor. Yani Trefl keseri olmadan böyle bir konuşma yapmaması gerekirdi. Siz As hariç, dokuzluya kadar tüm onörleri görebiliyorsunuz!

Öyle ise en doğru oyun Pike geçmek olacak. Ama ortağın da, eli aldıktan sonra tekrar Pik dönme gibi hata yapmasını istemediğinizden, elinizden büyük Pik oynarsınız.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

 

+++

 

Soru 4

Doğru Cevap: T

Ortağınızda Karo 2 parça olsa idi, büyük küçük oynayacaktı. Bu yüzden üçüncü tur Karo oynarsanız, deklaran hem elden hem de yerden çaka yapabilecektir.

Koz oynamak da o kadar cazip değildir. Çünkü ortağınızda ♠Dxx var ise, Dam ezilecektir. Geriye Kör ve Trefl renkleri kaldı. Yerin Körü, Treflden daha kısadır. Yani deklaranın elinden Köre Trefl kaçma şansı azdır. Bunun tersi ise mümkündür. Her durumda ortakta Trefl alıcısı var ise, renge girmek için acele etmeye gerek yoktur.

T oynamak sizin tarafa fire verdirmez! Hele de şanslı gününüzdeyseniz, ortakta As ve Damı bulursunuz.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

 

+++

 

Soru 5

Doğru Cevap: ♣D

Şöyle düşünmeniz doğrudur; “Sanzatu kontratına ilk atağı ben yapıyor olsa idim ne oynardım?”. ♣D en doğru oyun olurdu. Elinizde Karoyu tercih etmeniz için hiç bir veri yok. Şöyle de düşünebilirsiniz, ortağınızda Karo Rua olsa bile, ancak 2 Pik ve 2 Karo alabileceksiniz. Halbuki Trefl Ruasını ortağınızda bulursanız, 2 Pik ve 3 Trefl alarak kontratı batıracaksınız!

Ellerin dağılımı şöyle idi;

 

+++

 

Referans

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d