HH11 Cevaplar

Soru 1

Doğru Cevap: 5

Artık ♠2 nin ortağınızda olmadığını biliyorsunuz. Yani ortak dörtlü Pikten çıkmış! Puan hesabına göre, ortakta 40 – 8 -(26/24), yani 6-8 puan var. Yani ortakta, Karo As ya da kırmızı renklerden bir Rua olabilir. 3 Pik ve 1 Trefl eli almak, kontratı batırmak için yeterli olmayacaktır. Yani Karo As Batıda değil ise, Pik oynamak işe yaramaz. Ama Karo Rua ortakta ise, Karo oynamak kontratı batırır. Yani tek bir ihtimal (Karo As Batıda) yerine, iki ihtimale (Karo As ya da Rua Batıda) oynamak daha iyidir.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Siz Karo dönünce kontrat iki batar! Artık 2 Pik, 3 Karo ve 1 Trefl alırsınız.

 

+++

 

Soru 2

Doğru Cevap: 5

Ortakta ♠Rxx3 var ise, Pikten 4 el alırsınız. Trefl As da siz de olduğuna göre kontratı batırırsınız. Ama Güneyin elinde 15-16 OP var. Yani ortakta bulabileceğiniz maksimum puan 3. Her durumda deklaran Trefl rengine girmek zorunda kalacak! Bu yüzden Pikleri almaya çalışmakta acele etmeye gerek yok!

Aslında bir an önce 5 el almak yerine, deklarana 9 el vermemeye odaklanmak daha iyi bir strateji olacaktır. Yerdeki Trefllerden, el toplamaya çalışacağı kesin. Bu yüzden bir an önce yere geçiş bağlantılarına saldırmak lazım. Şimdi Karo oynamalısınız. Yerin tek kesin antresini düşürdünüz. Bundan sonra yapmanız gereken, yerden Trefl oynandığında ilk tur boşlamaktır. Eğer Treflllerin dışarıda 2-2 dağıldığına ikna olursanız, ikinci tur Ası koyarsınız. Trefllerin deklaranda 3 parça olduğunu düşünüyorsanız, bir tur daha boşlarsınız!

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Piki bırakıp, Karoya döndüğünüz ve Trefl Asını hemen koymadığınız için deklaranın kontratı yapma şansı kalmaz.

 

+++

 

Soru 3

Doğru Cevap: ♣6

3 atağı renkte bir onör olabileceğine işaret ediyor. Zaten deklaranın elinde Karo Damı olsa idi herhalde yerden Valeyi koymazdı! Bu durumda 3. Karoya yerden Kör kaçamayacak demektir. Bu durumda Pik Rua ve 2 Karo alacaksınız demektir. Kontratı batırabilmek için, bir el daha almanız gerekecek. Bu da Trefl çakası ile mümkün.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Trefl oynarsınız. Eli kazanan deklaran muhtemelen koz oynayacaktır. Pik Rua ile el tuttuğunuzda, Karo Damın ortağınızda olduğunu bildiğinizden küçük Karo ile eli Batıya verirsiniz. O da Trefl dönünce, çakarak eli alır ve kontratı batırırsınız.

 

+++

 

Soru 4

Doğru Cevap: ♣A & 2

Puanları hesapladığınızda ortağınızda en fazla 7 puan olabilir. Bunun 3ü Trefl Dam ve Valede. Elinde ya Pik (As, Rua, Damdan bir) onör ya da Kör R olmalı. Deklarasyondan ortağınızda 3 parça Pik ve 2 parça Kör olduğunu anlarsınız. Şimdi sizde ki 2 Asın yanı sıra, ortak bir koz onörü ile el alırsa 3 defans eliniz garanti demektir. Kontratı batırmak için, ortağınız bir de Kör çakası alabilmeli.

Şimdi şöyle oynamalısınız;

İlk eli deklarana kaptırmamak lazım. Trefl As ile alırsınız.

İkinci tur Kör kontrolünü kaybetmemek adına küçük Kör oynarsınız.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Deklaran eli kazanır ama, kozları toplarken, eli Batının Ruasına kaptırır. Artık ortağınızın tek yapması gereken, son Körünü oynayıp As ile eli size verip, sizin tekrar Kör dönmenizi beklemek olacak.

Bu oyun tarzının başarılı olamayacağı tek durum, ortakta ♠Rxx yerine ♠Dxx olması idi. Aslında rakibiniz 3NT kontratını tercih etse idi, bu kadar sıkıntı çekmeyecek idi!

 

+++

 

Soru 5

Doğru Cevap: ♠8

Ortak cesaret kırıcı bir sinyal verdi. Yeri incelediğinizde, eğer deklaranın elinde ikinci Trefl varsa bunu kaçabileceği bir yer olmadığını anlarsınız. Esas tehlike, deklaranın elindeki kayıp Körleri yere çaktırması olacaktır. Bu nedenle, yerden çaka sayısını azaltabilmek için hemen koz oynamalısınız!

Ellerin dağılımı şöyle idi;

Deklaran empas yapsa da yapmasa da, artık Doğu ikinci ve üçüncü Piki çekebilecektir. Deklaran elindeki son kayıp Körden kurtulamayacak ve batacaktır!

 

+++

 

Referans

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: